Výroba skla na ktorú sme hrdý

[Translate to Slovak:] Glass production

"Cesta k cieli začína dňom, kedy prevezmeš stopercentnú zodpovednosť za svoje činy." (Dante Alighieri)

V celej našej činnosti sa zameriavame na princíp udržateľnosti a dlhodobé úspechy: obozretné hospodárenie, ekologické chovanie a sociálnu zodpovednosť. V polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia sme sa vydali na priekopníckou cestu a vytvorili sme systém pre zber a recykláciu skla. Neustále pracujeme na našich technológiách, lebo každá inovácia zlepšuje energetickú bilanciu výroby. V prípade 4,5 miliardy ton skla ročne záleží na každom grame.

Recept na sklo najvyššej kvality, udržateľná výroba skla

Sklo je vyrobené z prírodných surovín. Hlavnou zložkou je kremičitý piesok. Sóda znižuje tavný bod piesku. Vápenec dodáva sklu tvrdosť, lesk a trvanlivosť. Vo Vetropacku však hrá najväčšiu rolu upravené zberné sklo. Výroba skla z použitím sklených črepov znižuje spotrebu energií a prírodných surovín v porovnaní s použitím iba základných surovín. Špeciálne procesy umožňujú odľahčenie skla so zachovaním rovnakej kvality.

Raw material for glass production
Až 90% použitého skla, a tiež
  • kremičitý piesok
  • vápenec
  • sóda
  • dolomit
  • živec
Glass melting
Tavenie

Pec zahreje zmes na 1580°C. Použité sklo  a primárne suroviny sa roztaví. Ako zdroj energie zaistí potrebnú teplotu zemní plyn.

Tvarovanie

Roztavené sklo nepretržite tečie. Žeravé kvapky skla sa odstrihnú, zavedú sa do kanálikov a vytvarujú sa v predformách. V konečných formách dodá stlačený vzduch skleneným obalom ich definitívnu podobu.

Glass cooling
Chladenie

V chladiacej peci sa stále ešte do červena  rozpálené konzervové poháre a fľaše postupne ochladia , aby sa z materiálu uvoľnilo pnutie. Povrch sa následne ošetrí tak, aby bol chránený pred poškrabaním.

Glass testing
Kontrola

Na konci výrobnej linky opticky, mechanicky a elektronicky kontrolujeme, či naše sklenené obaly nemajú žiadne chyby. Produkty, ktoré nesplňujú vysoké kvalitatívne normy, sa opäť roztavia.

Glass packing
Balenie

Sklenené obaly sa plne automaticky zoradia na paletách a zabalia sa do fólie. Zabalené jednotky sa potom presunú do skladu hotových výrobkov, alebo priamo na úsek expedície.

Preberáme zodpovednosť za životné prostredie: Odľahčené sklo z Vetropacku

0,75l fľaša na víno váži vo vyhotovení z odľahčeného skla miesto 400 gramov iba 350 gramov. Malá fľaša na pivo z odľahčeného skla má hmotnosť 160 gramov – teda o 30 gramov menej ako tradičný variant. To oceňujú nielen koneční spotrebitelia. Zo zníženia hmotnosti profituje taktiež životné prostredie: menej surovín, nižšia spotreba energie a materiálu, nižšie náklady na prepravu, menej emisií CO2 . Nové odľahčené sklo prináša úžitok pre plniarne, obchod, spotrebiteľa aj životné prostredie.

Preberáme zodpovednosť za kvalitu : Vedomosti, skúsenosti a odbornosť Vetropacku

Nové výrobné technológie, partnerský zákaznícky servis, dizajn, vývoj a kontrolu kvality zaisťuje viac než 3 000 našich zamestnancov. Títo ľudia vykonávajú svoje remeslo ako sklári, technológovia, technici pre sklárske technológie, majstri sklárskej prevádzky a obsluha strojov. Nastavujú, kontrolujú a testujú certifikované (ISO, FSSC) výrobné kroky a zaisťujú tak konštantne najvyššiu kvalitu vo výrobe.

Máme osvedčené metódy pre výrobu odľahčeného skla, ktoré je rovnako stabilné, kvalitné a pevné ako jeho ťažšie varianty. Miesto tradičného postupu dvakrát fuk používame pre výrobu odľahčeného skla úzkohrdlý lisofuk: aby bola stena obalu čo najrovnomernejšia a tenšia, vtlačí sa ešte v predforme do tekutej sklenenej hmoty jadro.

Pred samotnou výrobou prebieha koncepčná fáza, ktorá je rozhodujúca pre vysokú stabilitu odľahčeného skla. Dizajnéri skla rozložia sklenené teleso na obrazovke na malé čiastkové fragmenty, pre ktoré je možné správanie štruktúry definovať ľahšie ako u celého telesa.  Pomocou metódy „konečných prvkov“ prepočítajú, na ktorom mieste je obal vystavený zvláštnemu zaťaženiu, a upravia príslušné tvary tak, aby sa toto zaťaženie znížilo.

Flexible multi gob glass production technology

Preberáme zodpovednosť za našich zákazníkov: Flexibilná viackvapková výroba

Priania sú dôležité, lebo menia svet. Naši zákazníci si stále viac prajú krátke výrobné časy a väčšiu flexibilitu v počte kusov výrobných sérií.

Vďaka presnému plánovaniu výroby, spolupráci celého koncernu a  našej flexibilite splníme zákazníkom takmer každé prianie. Špeciálne pre malé série ponúkame v závode v Chorvátsku – a od začiatku roku 2017 taktiež v rakúskej sklárni v Pöchlarne – možnosť viackvapkovej výroby. To znamená, že na jednom sklárskom tvarovacom stroji dokážeme vyrábať súčasne dva sklenené obaly (v individuálnych prípadoch aj viac), ktoré sa líšia tvarom a hmotnosťou. Špeciálny triediaci stroj automaticky predáva rôzne sklenené produkty k špecifickej kontrole kvality a k balení.