Dr. Guido Stebner preberá predsedníctvo výskumnej organizácie IPGR

24.01.2024: Dr. Guido Stebner sa na začiatku roka ujal funkcie predsedu medzinárodnej organizácie International Partners in Glass Research (IPGR). Dr. Stebner je technologickým riaditeľom (CTO) skupiny Vetropack , jedného z popredných európskych výrobcov sklenených obalov, a v IPGR vymení generálneho riaditeľa spoločnosti Vetropack Johanna Reitera. Táto výskumná organizácia sa zaoberá zvyšovaním konkurencieschopnosti skla v obalovom priemysle prostredníctvom výskumných a vývojových programov a individuálnej spolupráce medzi svojimi členmi. K dosiahnutiu tohto cieľa podporuje spoluprácu medzi priemyslom, univerzitami a verejnými orgánmi.

«Za týmto účelom úzko spolupracujeme s akademickými inštitúciami, ako je RWTH Aachen University alebo Montanuniversität v Leobene, a tiež s orgánmi verejnej správy, ako je Spolkové ministerstvo hospodárstva a ochrany klímy, a s ďalšími celosvetovo aktívnymi výrobcami skla.»
Guido Stebner

"Ako medzinárodná výskumná organizácia konsolidujeme predkonkurenčný výskum a vývoj našich členov a zaoberáme sa naliehavými problémami nášho priemyslu, ako je znižovanie emisií CO2 pri výrobe našich produktov," vysvetľuje nový predseda IPGR Guido Stebner. "Za týmto účelom úzko spolupracujeme s akademickými inštitúciami, ako je RWTH Aachen University alebo Montanuniversität v Leobene, a tiež s orgánmi verejnej správy, ako je Spolkové ministerstvo hospodárstva a ochrany klímy, a s ďalšími celosvetovo aktívnymi výrobcami skla."

Blízkosť výrobných závodov výskumnej organizácie je výhodná pri zavádzaní výsledkov, ktoré boli získané v laboratóriách alebo pri počítačovom modelovaní. Napríklad taviace pece v závode Vetropack v Trezzane sul Navigliu (Taliansko) boli na konci svojej životnosti použité v testovacom programe známom ako "Skúška bez sódy". Počas desaťdenného rozsiahleho priemyslového testu bola upravená zmes surovín tak, aby už nebolo nutné pridávať sódu, ktorá je jedným z hlavných zdrojov emisií CO2. Výskumníci skúmali správanie zmesi pri tavení a preukázali tvarovateľnosť fliaš vyrobených z taveniny bez sódy.

V inovačnom centre spoločnosti Vetropack v Pöchlarne (Rakúsko) bol vytvorený priemyslový systém pre poťahovanie foriem. Cieľom projektu "Suché tvarovanie skla" je zabrániť prilepeniu skla k povrchu formy výberom vhodných povlakov, čím sa eliminuje nutnosť ručného alebo automatického mazania foriem. Tento prístup by ušetril mazivo na báze minerálnych olejov, čo by prinieslo výhody ako z ekologického, tak z ekonomického hľadiska. Prvé formy s povlakom už boli použité v závodoch IPGR – so sľubnými výsledkami.

Dr. Guido Stebner je od 1. januára 2021 technologickým riaditeľom (CTO) skupiny Vetropack pre strojárenstvo a výrobu. V roku 1991 absolvoval Technickú univerzitu v Clausthale, odbor metalurgia, a v roku 1997 získal doktorát na univerzite RWTH v Aachene. Na svoju novú pozíciu sa teší. IPGR bol založený v roku 1984 a od roku 2016 sídli v Aachene.

Downloads

Technický riaditeľ spoločnosti Vetropack Dr. Guido Stebner sa stal novým predsedom International Partners in Glass Research (IPGR). (jpg)
Sóda je významným zdrojom emisií CO2. V rámci projektu IGPR "Skúška bez sódy" v závode Vetropack v Taliansku bola zmes surovín upravená tak, aby už nebolo nutné sódu pridávať. (jpg)
Pokiaľ sa zodpovedajúcim spôsobom upraví zmes surovín, je možné dávky bez prídavku uhličitanu sodného lisovať na bežných strojoch. (jpg)
V rámci "Skúšky bez sódy" bolo podrobne skúmané správanie zmesi pri tavení a správanie hotovej fľaše. (jpg)
O spoločnosti Vetropack

Skupina Vetropack patrí medzi popredných európskych výrobcov sklenených obalov pre potravinársky a nápojový priemysel. Zamestnáva približne 4 000 zamestnancov a čisté tržby v roku 2022 boli 899,4 miliónov CHF. Vetropack prevádzkuje najmodernejšie výrobné závody a obchodné a distribučné pobočky vo Švajčiarsku, Rakúsku, Českej republike, Chorvátsku, na Slovensku, Ukrajine, v Taliansku, Moldavsku a Rumunsku.

Naše výrobky umožňujú spotrebiteľom vychutnať si potraviny a nápoje tým najelegantnejším, najbezpečnejším a najzodpovednejším spôsobom. Sklo je totiž udržateľné obalové riešenie a dokonalý materiál, ktorý zaisťuje bezpečné balenie potravín. Vďaka nášmu holistickému prístupu Service plus+ pomáhame našim zákazníkom zaistiť bezpečnosť spotrebiteľov, a tiež optimalizovať ich hodnotové reťazce. Za týmto účelom sa snažíme budovať úzke a dlhodobé vzťahy. Vedení našou zodpovednosťou za životné prostredie a nákladovou efektivitou zameriavame sa na minimalizáciu uhlíkovej stopy v celom dodávateľskom reťazci. Kľúčom k optimalizácii životného cyklu výrobku je pre nás recyklácia.